Wernisaż sztuki 2021

W sobotę, 06. listopada 2021 r. Galeria Wejście józefowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury stanęła otworem dla Gwiazdobraniowych prac plastycznych, zaproszonych gości i zespołu Gwiazdobrania. Różnorodność prac nadała wydarzeniu niepowtarzalny klimat. Wielość stylów wcale nie raziła, bo wszystkie dzieła  łączyło jedno: zostały podarowane z serca, na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami.  O tym mówił w niezwykle ciepłym przemówieniu burmistrz naszego miasta, pan Marek Banaszek życząc nam, żebyśmy podobnie jak Orkiestra Owsiaka, działali nieskończenie długo.

Joanna Rękawek, mama Wojtka – beneficjenta Gwiazdobrania –  opowiedziała o dniach tuż po diagnozie swojego syna, kiedy nasza akcja była dla niej nie tylko wsparciem finansowym, ale i psychicznym, uświadamiając jej, że nie jest sama, że sąsiedzi czuwają.  Z kolei Tosia Zwolińska, której fantastyczną pracę można oglądać na wystawie, zwierzyła się słuchaczom, że Gwiazdobranie zawsze było dla niej najbardziej radosnym dniem w roku.  Spotkanie prowadziła ze strony organizatorów niestrudzona Bożena Świerbutowicz, a gospodynią wieczoru była dyrektor MOK-u Agnieszka Rogalska-Jung.

Wśród prac znalazły się abstrakcje, portrety ludzi i zwierząt, patchworki, ceramika,  kaligrafie, kolaże, wyklejanki…  wygląda to tak, jakby do MOK-u zbiegli się artystycznie zakręceni mieszkańcy i przyjaciele Józefowa i każdy przyniósł barwy swego serca i wyobraźni. Wśród blasku świec, ciepłych kolorów dyń pokrytych kaligrafią (naprawdę!) Basi Galińskiej, w zapachu  chleba z logo Gwiazdobrania, pobłyskiwało złote serduszko z brylantem, wykonane przez miejscowego artystę złotnika ze złota będącego darem mieszkanek naszego miasta.

Jeśli chcecie zakosztować tej wyjątkowej atmosfery, zapraszamy na wystawę w Galerii Wejście józefowskiego Domu Kultury, a gdybyście mieli ochotę, by zagościła ona na stałe w waszych domach, wystarczy wejść na grupę Świąteczny Jarmark Charytatywny Gwiazdobranie i Dawanie i polować na ulubiony obraz.   To będą prawdziwe okazje i wielkie emocje! Więcej informacji o artystach, ich związkach z Józefowem, motywacjach i przemyśleniach znajdziecie w notkach w zakładce Aukcje Sztuki 2021. Cudownie było zacząć tegoroczną akcję w tak serdecznej atmosferze – dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami osobiście lub myślą.