O nas

Jak to się wszystko zaczęło? Całkiem zwyczajnie. Na forum mieszkańców Józefowa ktoś rzucił pomysł zorganizowania miejscowej rozrywki w stylu “konkursu na najlepszą nalewkę, ciasto itp.” Ktoś inny dodał, że dobrze byłoby, aby imprezie przyświecał jakiś szczytny cel. Problemem było miejsce, bo chętnych do działania nie brakowało. Przyjęły nas wtedy gościnne progi Domu Nauki i Sztuki.

 

I tak w październiku 2007 r. na forum internetowym zrodziła się idea józefowskiego jarmarku przedgwiazdkowego, na początku na Forum Józefowa. Zaczęły się przygotowania a czasu było niewiele, raptem dwa miesiące od pomysłu do realizacji. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”, która wskazała małych mieszkańców z Józefowa najbardziej potrzebujących pomocy.

 

Czytając o ich schorzeniach utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to, co robimy ma sens, że nie zmienimy świata, nie uwolnimy tych dzieci od bólu i cierpienia, ale możemy choć w niewielkim stopniu wspomóc ich rodziny. Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” wydawała się idealna.

 

Pieniądze zbierane w trakcie akcji charytatywnych wpłacane są na indywidualne konta podopiecznych, a Fundacja przekazuje je opiekunom prawnym dzieci po przedstawieniu odpowiednich rachunków i faktur dokumentujących wydatki na leczenie lub sprzęt rehabilitacyjny. Poza tym Fundacja nie pobiera żadnych opłat, ani od podopiecznych, ani od organizatorów imprez.

 

Wybraliśmy nazwę: “Gwiazdobranie i Dawanie”. Ustaliliśmy datę – 9 grudnia 2007 r. oraz miejsce: Dom Nauki i Sztuki. Były plakaty, ulotki i informacje przekazywane na forum oraz pocztą pantoflową. Dzwoniliśmy i pukaliśmy do drzwi firm z prośbą o pomoc. Nikt nie odmawiał, a jednak baliśmy się o frekwencję i o efekt finansowy naszej działalności. W końcu poświęcaliśmy swój czas i pieniądze a prawie nikt z nas nie miał doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez. Finał trudny był do przewidzenia, ale pocieszaliśmy się, że przynajmniej dobrze się bawimy.

 

Aż w końcu nadszedł ten dzień i … okazało się, że przyszło tyle osób, że Dom Nauki i Sztuki pękał w szwach. Była aukcja cennych przedmiotów podarowanych przez rodzimych artystów, loteria z fantami od darczyńców, kawiarenka ze słodkościami oraz stoiska z rękodziełem. Nie zabrakło też Mikołaja oraz wspólnego śpiewania. Tego dnia udało się nam zebrać 4 730 zł, które po zakończonym jarmarku przekazaliśmy na indywidualne konta dwóch podopiecznych Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

 

Rok później byliśmy już bogatsi o doświadczenie. Staraliśmy się udoskonalić naszą imprezę i dlatego tym razem zarezerwowaliśmy miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, gdzie Pani dyrektor Danuta Wojciechowska chętnie przyjęła nas pod swoje skrzydła. Także tym razem mieszkańcy Józefowa nas nie zawiedli i momentami czuliśmy się jak w przeładowanym autobusie. Jednak nie to było najważniejsze. 14 grudnia 2008 roku udało nam się pozyskać na pomoc chorym dzieciom z Józefowa 5 846 zł. I podobnie jak rok wcześniej pieniądze zostały przekazane dwójce dzieci.

 

III Przedgwiazdkowy Jarmark Gwiazdobraniowy odbył się 13 grudnia 2009 r. w Gimnazjum Nr 1 w Józefowie. To najlepsze miejsce, jakie mogliśmy sobie wymarzyć na tę imprezę. Oprócz dobrych warunków i przestrzeni, której do tej pory nam brakowało, urzekła nas niezwykła gościnność Pani dyrektor Lucyny Sybilskiej i wszystkich pracowników szkoły oraz zaangażowanie Rady Rodziców.

 

Jarmark zataczał coraz szersze kręgi. Już nie trzeba było zabiegać o osoby chętne do zaprezentowania się ze swoimi wyrobami; to sami przedsiębiorcy i artyści zaczęli się do nas zgłaszać. Oprócz józefowskich artystów występujących na scenie nasze zaproszenie przyjęła też charyzmatyczna Ania Przybysz z chórem gospel. Wspólne śpiewanie tchnęło w nas ducha Świąt Bożego Narodzenia a mieszkańcy Józefowa okazali się niezwykle szczodrzy.

 

Kolejne edycje Gwiazdobrania wzbogacaliśmy w nowe wydarzenia. Przy współpracy Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowaliśmy turniej piłki halowej “GwiazdoGranie”. Potem powstały kolejne sportowe imprezy towarzyszące – Gwiazdochody, Gwiazdoping, Gwiazdopływanie i wciąż pojawiają się nowe pomysły. Wreszcie w 2010 roku dzięki grupie Undergrut “wzbogaciliśmy się” o naszą własną piosenkę, którą wspólnie wykonujemy na zakończenie Jarmarku.

 

I tak z roku na rok Gwiazdobranie się rozrasta a dzięki Państwa hojności zbieramy coraz więcej pieniędzy dla naszych podopiecznych. Na stoiskach pojawiają się ciekawe przedmioty, co roku coś nowego, często zaskakującego. Piękna idea pomagania nie ginie a wręcz się rozrasta na przekór coraz szybciej pędzącemu życiu. Buduje w nas wszystkich wiarę w człowieka.

 

W tym roku startujemy po raz kolejny. Znów organizujemy Przedgwiazdkowy Jarmark Gwiazdobraniowy. Staramy się robić to jak najlepiej. W tym czasie niektóre osoby od nas odeszły, inne się przyłączyły. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Działamy bezinteresownie i nie oczekujemy podziękowań. Wystarczy nam świadomość, że komuś możemy pomóc, jednocześnie integrując naszą józefowską społeczność. Ty też możesz do nas dołączyć…

serduszko gid

Darczyńcy

Przekaż darowiznę

Dokonaj wpłaty na subkonto podopiecznego w…

1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku na Gwiazdobranie W...

Wydarzenia archiwum

Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

Login Customizer

This page is used for Login…

Formualrz zgłoszenia prac na wystawę

Zgłoszenie pacy na wystawę gwiazdobranie Błąd:...

Galeria

Galeria Gwiazdobranie 2018

Komu pomagamy

Poniżej lista 32 dzieci, podopiecznych  Fundacji...

Pomagają nam

Pomagają nam