O nas

O nas
 
ImageJak to się wszystko zaczęło? Całkiem zwyczajnie. Na forum mieszkańców Józefowa ktoś rzucił pomysł zorganizowania miejscowej rozrywki w stylu ?konkursu na najlepszą nalewkę, ciasto itp.? Ktoś inny dodał, że dobrze byłoby, aby imprezie przyświecał jakiś szczytny cel. Problemem było miejsce, bo chętnych do działania nie brakowało. I tu Nasza Aga Kochana zaproponowała gościnne progi Domu Nauki i Sztuki. I tak w październiku 2007 r. na forum internetowym zrodziła się idea józefowskiego jarmarku przedgwiazdkowego (początki na Forum Józefowa)
 
ImageZaczęły się przygotowania a czasu było niewiele, raptem dwa miesiące od pomysłu do realizacji. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Dzieciom ?Zdążyć z Pomocą?, która wskazała małych mieszkańców z Józefowa najbardziej potrzebujących pomocy. Czytając o ich schorzeniach utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to co robimy ma sens, że nie zmienimy świata, nie uwolnimy tych dzieci od bólu i cierpienia, ale możemy choć w niewielkim stopniu wspomóc ich rodziny.
 
ImageFundacja Dzieciom ?Zdążyć z Pomocą? wydawała się idealna. Pieniądze zbierane w trakcie akcji charytatywnych wpłacane są na indywidualne konta podopiecznych, a Fundacja przekazuje je opiekunom prawnym dzieci po przedstawieniu odpowiednich rachunków i faktur dokumentujących wydatki na leczenie lub sprzęt rehabilitacyjny. Poza tym Fundacja nie pobiera żadnych opłat, ani od podopiecznych, ani od organizatorów imprez (więcej informacji w zakładce po lewej stronie).
 
ImageWybraliśmy nazwę: ?Gwiazdobranie i Dawanie?. Ustaliliśmy datę - 9 grudnia 2007 r. oraz miejsce: Dom Nauki i Sztuki. Były plakaty, ulotki i informacje przekazywane na forum oraz pocztą pantoflową. Dzwoniliśmy i pukaliśmy do drzwi firm z prośbą o pomoc. Nikt nie odmawiał, a jednak baliśmy się o frekwencję i o efekt finansowy naszej działalności. W końcu poświęcaliśmy swój czas i pieniądze a prawie nikt z nas nie miał doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez. Finał trudny był do przewidzenia, ale pocieszaliśmy się, że przynajmniej dobrze się bawimy.
 
ImageAż w końcu nadszedł ten dzień i ? okazało się, że przyszło tyle osób, że Dom Nauki i Sztuki pękał w szwach. Była aukcja cennych przedmiotów podarowanych przez rodzimych artystów, loteria z fantami od darczyńców, kawiarenka ze słodkościami oraz stoiska z rękodziełem. Nie zabrakło też Mikołaja oraz wspólnego śpiewania. Tego dnia udało się nam zebrać 4 730 zł, które po zakończonym jarmarku przekazaliśmy na indywidualne konta dwóch podopiecznych Fundacji Dzieciom ?Zdążyć z Pomocą?.
 
ImageRok później byliśmy już bogatsi o doświadczenie. Staraliśmy się udoskonalić naszą imprezę i dlatego tym razem zarezerwowaliśmy miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, gdzie Pani dyrektor Danuta Wojciechowska chętnie przyjęła nas pod swoje skrzydła. Także tym razem mieszkańcy Józefowa nas nie zawiedli i momentami czuliśmy się jak w przeładowanym autobusie (zajrzyjcie do galerii jak to wyglądało). Jednak nie to było najważniejsze. 14 grudnia 2008 roku udało nam się pozyskać na pomoc chorym dzieciom z Józefowa 5 846 zł. I podobnie jak rok wcześniej pieniądze zostały przekazane dwójce dzieci.
 
ImageIII Przedgwiazdkowy Jarmark Ogólnojózkowy odbył się 13 grudnia 2009 r. w Gimnazjum Nr 1 w Józefowie. To najlepsze miejsce, jakie mogliśmy sobie wymarzyć na tę imprezę. Oprócz dobrych warunków i przestrzeni, której do tej pory nam brakowało, urzekła nas niezwykła gościnność Pani dyrektor Lucyny Sybilskiej i wszystkich pracowników szkoły oraz zaangażowanie Rady Rodziców. Jarmark zataczał coraz szersze kręgi. Już nie trzeba było zabiegać o osoby chętne do zaprezentowania się ze swoimi wyrobami; to sami przedsiębiorcy i artyści zaczęli się do nas zgłaszać.
 
ImageOprócz józefowskich artystów występujących na scenie nasze zaproszenie przyjęła też charyzmatyczna Ania Przybysz z chórem gospel. Wspólne śpiewanie tchnęło w nas ducha Świąt Bożego Narodzenia a mieszkańcy Józefowa okazali się niezwykle szczodrzy.
 
ImageRok 2009 był wyjątkowy: po raz pierwszy przy współpracy Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowaliśmy dwudniowy turniej piłki halowej ?GwiazdoGranie?. Szczególne podziękowania należą się Panu Piotrowi Gąszczowi, bez którego ten turniej by się nie odbył, bo na imprezach sportowych znaliśmy się jeszcze mniej niż na charytatywnych. Wpisowe w wysokości 250 zł od drużyny miało wspomóc nasz szczytny cel. Zapisy trwały dwa tygodnie, ale oprócz drużyny ?Urzędasów? (panowie urzędnicy chwała Wam za podjęcie wyzwania i spontaniczne powołanie do życia drużyny, która miała stanąć w szranki z doświadczonymi zawodnikami) nikt się nie zapisywał, aż do przedostatniego dnia. W sumie zgłosiło się 20 drużyn a dochód z turnieju w znacznym stopniu zasilił sumę pieniędzy zebraną podczas Gwiazdobrania.
Łącznie uzyskaliśmy 17 000 zł, którymi obdarowaliśmy pięcioro dzieci z Józefowa.
 
ImageRok 2010 nie zawiódł oczekiwań zarówno naszych, jak i potrzebujących dzieci. Gorące serca mieszkańców Józefowa i okolic sprawiły, że każdy z "józkowych" podopiecznych fundacji (a było ich w tym roku dwanaścioro) otrzymał ponad 1700 zł.  W 2010 ofiarowali Państwo ponad 21 000 zł.
W tym roku dzięki grupie Undergrut "wzbogaciliśmy się" o naszą własną piosenkę, którą wspólnie wykonujemy na zakończenie jarmarku.
 
 
ImageW 2011 roku nasza akcja obchodziła pierwszy jubileusz - zorganizowaliśmy się po raz piąty, aby wspomóc niepełnosprawne dzieci z Józefowa. W tym roku wymyśliliśmy też nową atrakcję: po raz pierwszy spacerkiem po Józefowie ruszyły GwiazdoChody, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Jesteśmy coraz bardziej zintegrowani i otwarci na innych. Nie straszny nam Józkowiakom kryzys, nie myślimy o swoich problemach. Rok 2011 znów był rokiem rekordowym. Dobre serce i ofiarność darczyńców przyniosła chorym dzieciom (w tym roku 17-cioro) ponad 27 000 zł, które pomogły w zaspokojeniu ich najpilniejszych potrzeb.
 
Od wielu lat organizujemy Przedgwiazdkowy Jarmark Ogólnojózkowy. Staramy się robić to jak najlepiej. W tym czasie niektóre osoby od nas odeszły, inne się przyłączyły. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Działamy bezinteresownie i nie oczekujemy podziękowań. Wystarczy nam świadomość, że komuś możemy pomóc, jednocześnie integrując naszą józefowską społeczność. Ty też możesz do nas dołączyć ?
 
Image

Additional information